Obiektywy do kamer

Znaleziono:

Kalkulator obiektywów

Obiektyw to podstawowy element układu optycznego kamery, którego zadaniem jest przechwytywanie i projekcja obrazu na światłoczułej powierzchni przetwornika. W dużej mierze to własnie od obiektywu zależy jakość transmitowanego obrazu, jego ostrość czy zbliżenie. Odpowiedni obiektyw kamery należy wybrać w zależności od tego czy instalowana przez nas kamera ma spełniać swoje zadania na zewnątrz, czy wewnątrz pomieszczenia, a także jakie elementy ma monitorować i z jakiej odległości. Do podstawowych parametrów obiektywów zaliczamy:

Ogniskowa obiektywu

Odległość pomiędzy ogniskiem układu optycznego, a punktem głównym układu optycznego. Wartość ogniskowej określa (dla danego przetwornika CCD) kąt widzenia obiektywu. Zależność między ogniskową obiektywu i kątem widzenia jest odwrotnie proporcjonalna. Wartość ogniskowej zwykle podajemy w milimetrach

Rodzaj przysłony

Specjalny mechanizm regulacji otworu względnego (apertury) zmieniający ilość światła przechodzącego przez obiektyw. Wartość przysłony określa wprowadzane zmniejszenie natężenia światła na powierzchni przetwornika obrazowego. W CCTV przyjęto sposób określania przysłony w skali F (liczba aperturowa).

Głębia ostrości

Zakres maksymalnej odległości od obiektywu, w którym obraz z obserwacji jest ostry. Głębię ostrości określa wiele czynników, jednak można stwierdzić, iż rośnie ona wraz ze wzrostem wartości ogniskowej (a zatem zmniejszaniem się otworu przysłony obiektywu). Na ogół głębia ostrości przy małej ogniskowej obiektywu jest większa, niż w przypadku dużej ogniskowej.

Rozmiar obiektywu

Parametr, który decyduje o wielkości obrazu wytwarzanego przez obiektyw. Zazwyczaj unika się realnej wartości średnicy obiektywu, a podaje się jedynie format największego przetwornika, z którym dany obiektyw może współpracować. Spotyka się więc wartości 1”, 2/3”, 1/2”, 1/3” i 1/4”.

Rodzaj mocowania

Wyróżniamy dwa podstawowe mocowania w systemach CCTV - typu CS i C. W stosowanym najczęściej mocowaniu typu CS odległość podstawy obiektywu od przetwornika wynosi 12,5 mm, natomiast w przypadku mocowania typu C odległość między podstawą a przetwornikiem wynosi dokładnie 17,526 mm. Należy zatem pamiętać, że obiektywy z mocowaniem typu C mogą być stosowane do kamer z mocowaniem typu CS (pod warunkiem zastosowania pierścienia dystansowego grubości 5 mm), natomiast w odwrotną stronę jest już to niemożliwe.

Rozdzielczość

Właściwość ta jest szczególnie ważna w przypadku kamer megapikselowych. Konieczne jest bowiem stosowanie odpowiednich obiektywów, które nie będą ograniczały możliwości przetworników. Obiektywy megapikselowe posiadają oznaczenia z jakimi ilościami pikseli na przetworniku maksymalnie są w stanie sobie poradzić, jednak często producent obiektywu określa maksymalną możliwą rozdzielczość pracy.

Obiektywy możemy podzielić na różne grupy czy kategorie. Najczęściej stosuje się grupowanie ze względu na:

  • kąt widzenia (szerokokątne, standardowe i wąskokątne)
  • rodzaj przysłony (bez przysłony, z przysłoną ręczną i z przysłoną automatyczną
  • rodzaj ogniskowej (stała, zmieniana ręcznie i zmieniana zdalnie)
Zapisz się do newslettera
Nie rozsyłamy spamu!
Tylko interesujące nowości i promocje
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail o nowościach, promocjach i innych usługach oferowanych przez Alarm-Tech Systemy Zabezpieczeń z siedzibą w Krakowie ul Mogilska 104. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail lub w Panelu Klienta. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
Dane osobowe przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności.