Rozpoznawanie tablic rejestracyjnych przez kamery IPOX, Dahua i Hikvision


Kamery LPR / ANPR marek IPOX, Dahua, Hikvision.

Co to jest system rozpoznawania tablic rejestracyjnych LPR / ANPR i do czego służy?


Wraz z rozwojem motoryzacji i wykorzystania jej w życiu codziennym, zrodziła się potrzeba inteligentnego zarządzania przepływem pojazdów w wielu miejscach. Odpowiedzią na to wyzwanie jest technologia LPR (License Plate Recognition) / ANPR (Automatic Number Plate Recognition), która pozwala automatyczne wykryć oraz zidentyfikować numer tablicy rejestracyjnej, co obecnie jest ważnym elementem systemu zarządzania przepływem pojazdów oraz kontroli dostępu. Zastosowanie rozwiązań LPR ANPR wiąże się z szeregiem korzyści, które związane są m.in. z automatycznym sterowaniem bram wjazdowych i szlabanów, zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa dzięki weryfikacji wjeżdżających na dany obszar pojazdów czy przypisywaniem danego miejsca parkingowego do konkretnego pojazdu. Nowoczesne kamery ANPR oferują również funkcje związane z metadanymi pojazdów jak np. potrafią rozpoznawać markę, model, kolor, a nawet typ pojazdu. Urządzenia do monitoringu wykorzystujące technologię LPR (ANPR) są niezwykle skuteczne i znajdują zastosowanie w wielu miejscach.

Gdzie stosować kamery do rozpoznawania tablic rejestracyjnych LPR / ANPR?


Kamery wyposażone w funkcje LPR / ANPR znajdują zwłaszcza zastosowanie w szeroko pojętej branży przemysłowej i transportowej, prywatnych gospodarstwach domowych oraz drobnych przedsiębiorstwach. Ich szczególną popularność można zauważyć wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba kontroli dostępu. Kamery dające możliwość zdefiniowania białej lub czarnej listy numerów rejestracyjnych to doskonały sposób na przyznanie lub ograniczenie dostępności pojazdów do danego obszaru. Tego typu funkcje doskonale sprawdzają się przy zarządzaniu parkingami, garażami podziemnymi i różnego rodzaju wjazdami, ponieważ za ich pomocą możliwe jest sprawne sterowanie szlabanami czy odszukiwanie pojazdów, które znalazły się na obszarze bezprawnie. Kolejnym przykładem zastosowania tego typu urządzeń są lotniska, gdzie szczególnie sprawdza się funkcja białej listy numerów rejestracyjnych. Warto dodać, że innowacyjne kamery ANPR to także ogromne ułatwienie dla różnego rodzaju służb porządkowych np. policji, wojska, służb ratunkowych, gdzie możliwość odczytania numeru tablicy rejestracyjnej jest często kluczową kwestią dla rozwiązania wielu spraw, w tym odnalezienia skradzionych aut, czy poszukiwanych przestępców.

  • Kontrola wjazdu
  • Kamera LPR.

  • Ruch drogowy
  • Kamera LPR.

  • Parkingi
  • Kamera LPR.

  • Centra monitoringu
  • Kamera LPR.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kamery do rozpoznawania tablic rejestracyjnych LPR / ANPR?


Skuteczne i prawidłowe działanie kamer ANPR wymaga dostarczenia sygnału o odpowiedniej jakości obrazu. Zdecydowana większość kamer ANPR pracuje w myśl optycznego rozpoznawania znaków alfanumerycznych. Panujące zmienne warunki operacyjne takie jak oświetlenie, pogoda, czy środowisko i miejsce montażu mogą wpływać na ten odczyt. Dlatego przy doborze kamery odczytującej tablice rejestracyjne ważne jest dokładne przemyślenie oraz przetestowanie warunków pracy systemu.

PRĘDKOŚĆ POJAZDU

Zbyt duża prędkość pojazdu powoduje rozmycie obrazu i brak możliwości zczytania znaków tablicy rejestracyjnej.

CZAS PRZEJAZDU

Przyjmuje się, że tablica przejeżdżającego pojazdu powinna znajdować się w zaznaczonym obszarze pola widzenia kamery przez co najmniej 1 sekundę.

OŚWIETLENIE

Zbyt mała ilość dostarczanego do kamery światła uniemożliwia dostarczenie dostatecznie dobrych ujęć tablic. Zbyt duża będzie powodować odblaski i refleksy.

DOBÓR OBIEKTYWU

Ogniskowa obiektywu ma decydujący wpływ na dystans rozpoznania, szerokość obserwowanej sceny, wielkość obiektu oraz ostrość i kąt pola widzenia.

KONFIGURACJA MIGAWKI

Aby zredukować efekt prześwietlenia i szumów obrazu należy odpowiednio ustawić szybkość migawki.

MIEJSCE MONTAŻU

Kamery LPR muszą spełniać określone warunki montażu, takie jak odpowiednia wysokość, kąt nachylenia do płaszczyzny tablicy, rozmiar obiektu itp.

WDR, BLC I AGC

Zaleca się ustawienie wzmocnienia w kamerze na jak najniższym poziomie oraz wyłączenie funkcji WDR i BLC, aby zapewnić jak najlepszy obraz do analizy.

ŚWIATŁA ZEWNĘTRZNE

Światła innych obiektów np. pojazdów mogą tworzyć odblaski, którę będą "oślepiać" kamerę.

Jaka kamera do rozpoznania tablic rejestracyjnych?
Sprawdź ofertę kamer ANPR (LPR) w ofercie sklepu NAPAD.PL!


Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem kamer do automatycznej identyfikacji tablic rejestracyjnych zachęcamy do kontaktu z naszymi wykwalifikowanymi specjalistami lub odwiedzenia naszej strony internetowej.

Kamery ANPR (LPR)
IPOX

Kamery ANPR (LPR)
DAHUA

Kamery ANPR (LPR)
HIKVISION

Zapisz się do newslettera
Nie rozsyłamy spamu!
Tylko interesujące nowości i promocje
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail o nowościach, promocjach i innych usługach oferowanych przez Alarm-Tech Systemy Zabezpieczeń z siedzibą w Krakowie ul Mogilska 104. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail lub w Panelu Klienta. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
Dane osobowe przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności.