Co to jest tlenek węgla?
Tlenek węgla (CO) to podstępna trucizna uwalniana podczas procesu spalania paliwa. Jest to gaz bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku, a zatem bardzo trudny do wykrycia przez człowieka. Ofiarami tlenku węgla staje się rocznie tysiące osób, a setki z nich traci życie. Substancja wiąże się z hemoglobiną we krwi i zmniejsza ilość tlenu krążącego w organizmie, co przy wysokich stężeniach CO może zabić w ciągu kilku minut. Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw, takich jak drewno, węgiel drzewny, węgiel, olej opałowy, parafina, benzyna, gaz ziemny, propan, butan itp.
Następujące objawy mogą być związane z zatruciem tlenkiem węgla
35 ppm | Maksymalne dopuszczalne stężenie przy ciągłej ekspozycji dla zdrowych osób dorosłych w dowolnym 8-godzinnym okresie |
---|---|
200 ppm | Lekkie bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy, nudności po 2-3 godzinach |
400 ppm | Czołowe bóle głowy w ciągu 1-2 godzin, zagrażające życiu po 3 godzinach |
800 ppm | Zawroty głowy, nudności i drgawki w ciągu 45 minut. Nieprzytomność w ciągu 2 godzin, śmierć w ciągu 3 godzin. |
1600 ppm | Ból głowy, zawroty głowy i nudności w ciągu 20 minut. Śmierć w ciągu 1 godziny |
6400 ppm | Ból głowy, zawroty głowy i nudności w ciągu 1-2 minut. |
Jak działa wykrywacz tlenku węgla
Czujnik czadu to kompaktowe urządzenie, które służy do monitorowania obecności tlenku węgla w powietrzu. Mimo niewielkich rozmiarów jest niezwykle skuteczne i pozwala wykryć nawet minimalne stężenie CO. Gdy okaże się, że próg alarmowy został przekroczony, detektor czadu uruchamia głośny alarm, aby zasygnalizować mieszkańcom stan zagrożenia. To daje szansę podjęcia natychmiastowej interwencji i uniknięcia poważnych konsekwencji zatrucia CO.
Na skuteczność czujki czadu duży wpływ ma dobór odpowiedniego modelu oraz prawidłowa instalacja urządzenia. Detektory powinny zostać zamontowane w każdym pomieszczeniu, gdzie występuje ryzyko uwalniania tlenku węgla. Czujnik czadu znajdzie zastosowanie w: kotłowni, łazience, kuchni, salonie z kominkiem, garażu, pokoju dogrzewanym piecykiem.
Wykrywacz czadu montuje się zazwyczaj na suficie lub ścianie na wysokości ok. 1,5 m. Urządzenie nie może być niczym zasłonięte ani znajdować w pobliżu okna lub miejsc o wzmożonym ruchu powietrza.
Jaki czujnik dwutlenku węgla wybrać?
Nasz asortyment charakteryzuje się ogromną różnorodnością pod względem dostępu do nowoczesnych urządzeń. Dbamy o to, aby w ofercie znalazły się jedynie certyfikowane produkty od renomowanych producentów, gwarantujących ich niezawodność. Urządzenia w sprzedaży są solidnie wykonane i charakteryzują się wysoką skutecznością.
Podczas wyboru czujnika węgla warto zwracać uwagę na jego parametry, sposób montażu oraz próg alarmowy. Zakres działania detektora powinien uwzględniać metraż i warunki techniczne pomieszczenia, aby zapewniał natychmiastowy czas reakcji po wykryciu zagrożenia. Możemy zaproponować czujniki dwutlenku węgla:
- z sensorem elektrochemicznym
- z sygnalizacją optyczną i akustyczną
- zasilane baterią lub podłączane do sieci elektrycznej
- umożliwiające wykrycie również innych zdarzeń takich jak dym, gaz ziemny
Oferowane czujniki tlenku węgla nie wymagają skomplikowanej konfiguracji i są intuicyjne w obsłudze. Charakteryzują się efektywną pracą, gdyż umożliwiają wykrycie nawet niewielkiej zawartości czadu w powietrzu
Jak zabezpieczyć się przed tlenkiem węgla (czad)?
Jedynym sposobem na uchronienie się przed czadem jest zamontowanie czujnika tlenku węgla, który ostrzeże przed zagrożeniem. Czujnik
Jak postępować w przypadku alarmu?
- Wywietrz pomieszczenie, w którym zostało wykryte zagrożenie otwierając drzwi i okna
- Wyłącz urządzenia będące źródłem tlenku węgla
- Opuść skażony lokal
- Jeśli ktokolwiek odczuwa objawy zatrucia należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe
- Skonsultuj sytuację z odpowiednio wyszkolonymi służbami (np. straż pożarna)
- Po ustąpieniu alarmu należy wejść do lokalu i wystawić czujnik na świeże powietrze na ok. 10min
- Urządzenia, które były źródłem czadu obowiązkowo musi sprawdzić specjalista