Przedstawiamy wprowadzenie do systemu RACS4 i RACS5 marki ROGER. Urządzenia producenta wykorzystywane są głównie w nowoczesnych i bezpiecznych systemach elektronicznej kontroli dostępu. Oferta producenta została pogrupowana według systemu oraz charakterystyki pracy urządzeń. Każdy z prezentowanych produktów wyróżnia się wysoką jakością wykonania, bezpieczeństwem transmisji danych oraz komfortem obsługi.


System RACS5


System kontroli dostępu RACS 5 to grupa produktów oraz oprogramowania która jest przeznaczona do realizacji kontroli dostępu, automatyki budynkowej oraz systemu bezpieczeństwa w budynkach, w skład której wchodzą m.in. kontrolery wielu przejść, czytniki zbliżeniowe, ekspandery, oraz oprogramowanie do zarządzania nimi.

System RACS5 może być stosowany w instalacjach o dowolnej wielkości zaczynając od tych najmniejszych, które bazują na jednym przejściu, do tych największych które obsługują biurowce, hotele czy nawet stadiony. System ten uzupełnia ofertę również o produkty współpracujące z systemem kontroli dostępu RACS 4.

System RACS4


System kontroli dostępu RACS 4 to sieciowe rozwiązanie kontroli dostępu które obejmuje m.in. czytniki zbliżeniowe oraz biometryczne, kontrolery dostępu, centrale, interfejsy komunikacyjne, moduły rozszerzeń jak i oprogramowanie do zarządzania nimi.

System RACS4 dedykowany jest dla małych oraz średnich instalacji kontroli dostępu, i jest w stanie obsłużyć do 1000 kontrolerów oraz od 1000 do 4000 użytkowników w zależności od użytego w danej instalacji rodzaju sprzętu. System ten może zostać podzielony na podsystemy kontroli dostępu, oraz zarządzany za pomocą bezpłatnego oprogramowania PR Master przez porty komunikacyjne lub sieć komputerową.

Rejestracja czasu pracy


Oferta produktów firmy Roger wyposażona została o produkty RCP (Rejestracja czasu pracy) który opiera się o specjalistyczne oprogramowanie do analizy, ewidencji oraz rozliczania czasu pracy RCP Master oraz o terminale RCP przeznaczone do rejestracji zdarzeń RCP. Ponadto rejestracja czasu pracy tj. rejestracja zdarzeń RCP może być realizowana z poziomu systemu kontroli dostępu RACS, a następnie wyeksportowana do programu RCP Master. Co więcej rejestracja czasu pracy realizowana z poziomu programów VISO oraz RCP Master 3 umożliwia wymianę danych pomiędzy programami bez udziału operatora tworząc zintegrowany system kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy.

Migracja systemu RACS 4 do RACS5


Istnieje możliwość aktualizacji systemu RACS4 do RACS5, jest to możliwe przy zachowaniu większości już zainstalowanych urządzeń, (zgodnie z tabelą poniżej) oraz istniejącego okablowania. Dostosowanie urządzeń systemu RACS4 do systemu RACS5 polega zazwyczaj na wgraniu odpowiedniego oprogramowania, które udostępnione jest bezpłatnie i następnie skonfigurować urządzenia. Istnieje możliwość eksportu listy użytkowników z systemu RACS4 oraz jej importu do systemu RACS5, pozostałe ustawienia należy skonfigurować ponownie ze względu na bardziej zaawansowaną logikę systemu RACS5.

Opłata za oprogramowanie RACS 5 jest wymagana tylko wtedy gdy chcemy używać oprogramowania w wersji VISO EX. W zdecydowanie większej ilości przypadków wystarcza zastosowanie bezpłatnego oprogramowania zarządzającego w wersji VISO ST.

We wszystkich przypadkach migracja wymaga instalacji nowych kontrolerów serii MC16.

Porównanie kontrolerów

Parametr MC16-PAC MC16-BAC MC16-LRC MC16-EVC MC16-AZC
Przejścia 1 - 16 0 16 - 64 - 1 - 16
Punkty logowania 2 - 32 4 - 32 4 - 16 1 2 - 32
Terminale dostępu 4 - 64 8 - 64 8 - 32 4 4 - 64
Strefy dostępu 2 - 32 0 0 0 2 - 32
Strefy alarmowe 2 - 32 0 0 0 2 - 32
Zasilacze 2 - 32 4 - 32 4 - 16 2 - 16 2 - 32
Węzły automatyki 2 - 32 8 - 64 2 2 2 - 32
Komendy lokalne 2 - 32 4 - 32 4 - 16 Sterujące 4 2 - 32
Linie wejściowe 8 - 96 16 - 128 32 - 128 8 8 - 96
Linie wyjściowe 8 - 64 16 - 128 32 - 128 16 - 128 8 - 64
Klawisze funkcyjne 8 - 128 16 - 128 8 - 32 8 8 - 128
Identyfikatory 8192 8192 8192 8192 8192
Przejścia na punkt logowania 1 8 16 8 - 64 1
Wyświetlacze - 4 - 32 - - -
Piętra - - - 8 - 64 -


Porównanie Czytników

Charakterystyka MCT12M MCT12M-IO MCT12M-DES-IO MCT12E MCT12E-IO
Identyfikacja Karta i/lub PIN Karta i/lub PIN Karta i/lub PIN Karta i/lub PIN Karta i/lub PIN
Karty 13,56 MHz MIFARE Ultralight, Classic 13,56 MHz MIFARE Ultralight, Classic 13,56 MHz MIFARE Ultralight, Classic, Plus, DESFire EM 125 kHz EM 125 kHz
Odczyt CSN, MSN, SSN CSN, MSN, SSN CSN, MSN, SSN CSN CSN
Rozpoznanie długiego przyłożenia karty + + + - -
Obsługa dodatkowego czytnika serii PRT - - - + +
Interfejs komunikacyjny RS485 RS485 RS485 RS485, RACS CLK/DTA RS485, RACS CLK/DTA
Wejścia - 3 3 - 3
Obsługa wejść parametrycznych - + + - -
Możliwość pracy wejść w trybie Double Wiring - + + - -
Wyjścia tranzystorowe - 2 2 - 2
Wyjścia przekaźnikowe - 1 1 - 1
Klawisze funkcyjne 2 2 2 2 2
Ochrona antysabotażowa (tamper) + + + + +
Praca w warunkach zewnętrznych + + + + +
Zasilanie 12V DC + + + + +





Koncepcja systemu

Kontroler dostępu MC16 jest podstawowym urządzeniem systemu RACS 5, oraz może obsługiwać dwa przejścia dwustronne w oparciu o swoje własne zasoby sprzętowe. Po dołączeniu zewnętrznych modułów zewnętrznych kontroler MC16 może dozorować do 16 przejść dwustronnych. Łączenie modułów odbywa się za pośrednictwem magistrali RS485, oraz urządzenie może współpracować z urządzeniami podłączonymi do sieci komputerowej, lecz w takim przypadku konieczne jest użycie ekspandera MCX16-RS, który pełni rolę interfejsu komunikacyjnego do urządzeń sieciowych. System pozwala na zarządzanie użytkownikami w trybie online. Zasoby sprzętowe kontrolera dostępu mogą być rozszerzone przez dołączanie zewnętrznych modułów i urządzeń.


Bezpieczeństwo w systemie RACS5

System RACS 5 oferuje wysoki, wielopoziomowy system bezpieczeństwa na który składają się:

  • Zastosowanie kart standardu MIFARE® z programowalnym numerem zapisanym w szyfrowanych sektorach karty (SSN - Secure Sector Number)
  • Obsługa kart MIFARE® DESFire® i MIFARE Plus® oferujących najwyższy poziom bezpieczeństwa
  • Złożone Tryby logowania wymagające użycia kombinacji Identyfikatorów (np. karta + PIN)
  • Komunikacja w sieci LAN/WAN szyfrowana metodą AES128 z dynamicznie zmienianym kluczem szyfrującym (CBC)
  • Szyfrowana komunikacja z terminalami dostępu i ekspanderami dołączonymi do magistrali RS485
  • Logowanie operatora VISO za pośrednictwem usługi Active Directory
  • W pełni zintegrowana obsługa czytnika linii papilarnych RFT1000

Oprogramowanie systemu



RogerVDM


RogerVDM jest programem narzędziowym używanym na etapie instalacji oraz uruchomienia systemu i służy do konfiguracji niskopoziomowej urządzeń użytych w systemie. Konfigurację niskopoziomową wykonuje się przed instalacją urządzenia.

Serwer komunikacyjny


Komunikacja z kontrolerami dostępu jest realizowana za pośrednictwem tzw. Serwera komunikacyjnego. Serwer ten jest usługą systemu Windows i działa niezależnie od aplikacji zarządzającej VISO. Dodatkowo, serwer komunikacyjny jest odpowiedzialny za realizowanie pewnych globalnych funkcji systemu.



Program zarządzający VISO


Program VISO umożliwia konfigurowanie logiki systemu oraz jego bieżącą obsługę. Program dostępny jest w wersji bezpłatnej VISO ST oraz w wersji licencjonowanej VISO EX. Wersja VISO EX udostępnia pewną grupę zaawansowanych funkcjonalności wykraczających poza standardowe wymagania spotykane w popularnych systemach kontroli dostępu. Funkcje dostępne w programie VISO EX są uzależnione od posiadanej licencji. W stosunku do standardowej wersji VISO ST, wersja VISO EX oferuje:

  • Możliwość podziału systemu na Partycje logiczne zarządzane przez niezależnych Operatorów
  • Możliwość obsługi wind systemu KGC KONE
  • Możliwość integracji programowej systemu RACS5 z innymi systemami za pośrednictwem Serwera integracji

Bazy danych


System może pracować z jednym z dwóch typów baz danych:

  • Serwerowa baza danych MS SQL SERVER
  • Plikowa baza danych MS SQL Server Compact

Plikowa baza danych jest tworzona przez program VISO i nie wymaga administracji. Cechy te są szczególnie cenne w przypadku małych instalacji gdzie wymóg zarządzania serwerową bazą danych może być istotnym utrudnieniem zdarzeń z bazy w celu zabezpieczenia przed spowolnieniem pracy systemu skutek dużej ilości danych.



RCP Master 3


Program RCP Master 3 przeznaczony jest do analizy i raportowania czasu pracy, działa w architekturze klient-serwer. Program został wyposażony w zaawansowane funkcje które są wymagane przez działy kadrowo-płacowe przedsiębiorstw, m.in. funkcje eksportu danych do programów np. GRATYFIKANT, OPTIMA, SYMFONIA. Do celów rejestracji czasu pracy można wykorzystać dowolny punkt dostępu lecz preferowany do tego celu jest terminal który jest wyposażony w wyświetlacz oraz klawisze funkcyjne które umożliwiają zmianę trybu rejestrowania RCP.


Operatorzy systemu

System pozwala na kształtowanie uprawnień dla grup zwanych rolami oraz użytkowników zwanych operatorami. Do programu VISO można zalogować się w tradycyjny sposób za pośrednictwem loginu i hasła lub za pomocą usługi Active Directory. Wszystkie działania wykonane przez operatorów systemu są rejestrowane i zapisywane w niezależnym logu, który jest ważnym źródłem informacji.


Integracje




Integracja z telewizją przemysłową


System pozwala na pobrania i odtwarzanie filmów lub zdjęć zarejestrowanych przez kamerę skojarzoną z danym typem zdarzenia oraz miejscem jego wystąpienia. Opcjonalnie film lub zdjęcie pobrane z rejestratora może zostać zachowane w bazie danych systemu.

Integracja z systemem alarmowym


Integracja może być zrealizowana metodą sprzętową za pośrednictwem linii we/wy i obejmować wiele stref alarmowych. Koncepcja integracji umożliwia prezentację aktualnego stanu strefy alarmowej na wskaźnikach LED terminali należących do danej strefy alarmowej oraz sterowanie stanem uzbrojenia, stref alarmowych bezpośrednio z poziomu terminali dostępu.



Integracja sprzętowa z systemme alarmowym.


Opis ogólny funkcji



Komendy globalne

System umożliwia wykonanie wielu funkcji w wielu miejscach systemu jednocześnie poprzez wywołanie tzw. Komendy globalnej. Komenda globalna może być wywołana na żądanie operatora systemu, automatycznie wg zdefiniowanego harmonogramu, w reakcji na wystąpienie określonego zdarzenia w systemie lub z poziomu Serwera integracji. Jednym z typowych sposobów wykorzystania Komend globalnych jest otwarcie awaryjne wszystkich przejść w systemie przez użycie jednego zdefiniowanego w systemie przycisku awaryjnego. Komendy globalne są wykonywane przez Serwer komunikacyjny systemu.


Programowanie kart

System umożliwia programowanie kart MIFARE. Programowanie kart możliwe jest za pośrednictwem czytnika administratora RUD-3 lub RUD-4. System umożliwia seryjne wprowadzanie kart. W celu wprowadzania wielu kart należy podać kod pierwszej karty oraz ilość kart do wprowadzenia. Kolejne karty są wprowadzane automatycznie z kodem różniącym się o jedność względem karty poprzedniej.


Technologie identyfikacji

W ramach tego samego systemu dostępu można stosować identyfikatory wykonane w różnych technologiach, Użytkownik systemu może posiadać i stosować współbieżnie karty MIFARE, EM 125kHz, identyfikatory mobilne (BLE, NFC), różne formy identyfikacji biometrycznej (linie papilarne, skanery naczyń, owalu twarzy, źrenicy oka itp.), hasła alfanumeryczne i inne.


Wejścia Dual Wiring

Większość urządzeń systemu RACS oferuje parametryczne linie wejściowe, które mogą między innymi skonfigurowane do typu Dual Wiring. Wejścia tego typu umożliwiają obsługę dwóch różnych źródeł sygnałów np. przycisków. Rozróżnienie źródła wyzwolenia następuje przez pomiar wartości rezystancji włączonej w obwód źródła sygnału wejściowego.


Wielofunkcyjne linie wejściowe i wyjściowe

Linie wejściowe służą do odbioru transmisji danych z czytników Wieganda, oraz mogą być konfigurowane do dowolnej funkcji. Do linii wejściowej można przypisać wiele funkcji jednocześnie. Typowym przykładem jest wykorzystanie tej funkcjonalności do awaryjnego otwarcie wielu drzwi za pomocą jednego przycisku.

Linie wyjściowe mogą być konfigurowane do dowolnych funkcji. Linia wyjściowa może być skonfigurowana do wielu funkcji jednocześnie. W przypadku jednoczesnego wysątpienia dwóch lub więcej funkcji, wyjście jest sterowane przez funkcję o najwyższym priorytecie. Sposób sterowania wyjściem może być indywidualnie definiowany dla każdej z przypisanych do wyjścia funkcji.


Strefy dostępu oraz strefy obwodowe

Strefy dostępu umożliwiają podział systemu na obszary złożone z wielu przejść, co w przypadku większych systemów jest ułatwieniem przy zarządzaniu uprawnieniami dostępu. Dodatkowo logika Stref dostępu umożliwia kontrolę liczy osób przebywających w strefie a także stosowanie funkcji APB.

Strefy obwodowe to system umożliwiający definiowanie obszarów w który przemieszczanie jest możliwie tylko wtedy gdy użytkownik wcześniej zalogował się na wyznaczonym punkcie kontrolnym. Zazwyczaj tym punktem jest czytnik zamontowany na wejściu do budynku.


Grupy użytkowników

System pozwala na tworzenie grup złożonych z dowolnego typu użytkowników systemu. Grupą można nadawać uprawnienia. Użytkownicy dziedziczą uprawnienia przypisane do grupy.


Sposoby wyzwalania akcji w systemie

System oferuje kilkadziesiąt funkcji, które określają sposób reakcji systemu na określone sytuacje. Wyzwolenie funkcji może następować za pośrednictwem następujących metod:

  • z linii wejściowej
  • z klawisza funkcyjnego
  • poprzez logowanie użytkownika na czytniku
  • zdalnie z poziomu programu zarządzającego

Obsługa kieszeni na kartę

System pozwala na zdefiniowanie dowolnej funkcji która włączy sie po włożeniu karty do kieszenie lub po jej wyjęciu. Wykonanie funkcji może być uzależnione dodatkowo od uprawnień przypisanych do danej karty. Jednym z przykładów wykorzystania kieszeni jest sterowanie zasilaniem elektrycznym.



System bezprzewodowy RACS 5 AIR


W skład systemu RACS 5 AIR wchodzą urządzenia, z którymi komunikacja odbywa się na drodze bezprzewodowej. Urządzenia te są dołączone do kontrolera dostępu MC16 za pośrednictwem interfejsu RWH i mogą być wykorzystane na identycznych zasadach, co urządzenia przewodowe. Urządzenia systemu bezprzewodowego współpracują z kartami zbliżeniowymi standardu MIFARE Ultralight/Classic/Plus/DESFire. Kontroler dostępu może jednocześnie obsługiwać urządzenia przewodowe oraz bezprzewodowe.


Współpraca kontrolera MC16 z urządzeniami bezprzewodowymi systemu RACS 5 AIR

Urządzenia systemu



Kontrolery dostępu serii MC16

Wszystkie wersje kontrolera MC16 bazują na tym samym module elektronicznym, który oferuje, zasilanie z transformatora 18V AC/40V A, dwa wyjścia zasilania, interfejs Ethernet i RS485, interfejs RACS CLK/DTA czytników PRT, interfejs do czytników Wiegand, dwa wyjścia przekaźnikowe, sześć wyjść tranzystorowych, osiem wejść parametrycznych.


Kontroler MC16 oferowany jest w kilku wariantach przeznaczonych do zastosowania w różnych aplikacjach kontroli dostępu. W zależności od pola zastosowania dostępne są następujące wersje kontrolera MC16:


Ograniczenia programowe urządzenia określa jego plik licencyjny, który jest fabrycznie wgrany na kartę pamięci dostarczaną łącznie z urządzeniem. Istnieje możliwość rozszerzenia oryginalnej licencji fabrycznej przez zakup dodatkowych licencji.

Kontroler dostępu MC16

Przykład ekspandera

Ekspandery

W ogólnym przypadku ekspandery umożliwiają zwiększenie ilości fizycznych linii wejściowych i wyjściowych znajdujących się w dyspozycji kontrolera. Niektóre ekspandery pełnią jednocześnie rolę interfejsów do podłączenia dodatkowych czytników i modułów we/wy. W zależności od typu, ekspandery mogą być podłączane do magistrali RS485 lub sieci Ethernet.


Zasilacze

Znajduje zastosowanie w nieprzerwanym dostarczaniu ciągłego prądu wyjściowego jest przeznaczony głównie do zasilania systemu ekspandera przejść.


Dystrybutor zasilania PSD4D

Dystrybutor PSD4D rozprowadza napięcie zasilania i magistralę komunikacyjną RS485 do 4 przejść w systemie RACS 5.


Moduł zasilania PS1A-LCK

Moduł PS1A-LCK zasilany jest z napięcia zmiennego 18V, które przetwarza na prąd stały i udostępnia na dwóch wyjściach zasilania.

Przykład zasilacza

Przykład czytnika

Terminale dostępu

Terminale dostępu są urządzeniami za pośrednictwem, których użytkownicy systemu mogą otrzymywać dostęp do pomieszczeń i sterować innymi funkcjami systemu np. logowanie RCP, przezbrajanie systemu alarmowego, sterowanie automatyką. Oferowane są zarówno terminale do współpracy z kartami EM 125kHz jak i kartami MIFARE, w tym z kartami DESFire i Plus.


Czytniki administratora

Czytniki administratora należy podłączyć do gniazda USB komputera z systemem Windows, co spowoduje możliwość odczytania lub odczytania i programowania kart.



Osprzęt pomocniczy

Są to akcesoria które wzbogacają ofertę kontroli dostępu, oraz współpracują z produktami firmy Roger, usprawniając ich działanie lub bezpieczeństwo.


Zapisz się do newslettera
Nie rozsyłamy spamu!
Tylko interesujące nowości i promocje
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail o nowościach, promocjach i innych usługach oferowanych przez Alarm-Tech Systemy Zabezpieczeń z siedzibą w Krakowie ul Mogilska 104. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail lub w Panelu Klienta. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
Dane osobowe przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności.