GPRS-A jest uniwersalnym modułem monitorującym, mogącym pracować autonomicznie lub w ramach systemu sygnalizacji włamania i napadu, a także systemów automatyki. Urządzenie wyposażone jest w telefon GSM, obsługujący transmisję danych w technologii 2G. W systemach alarmowych moduł ten może służyć do realizacji monitoringu, współpracując z dowolną centralą alarmową. Połączenie z nią odbywa się za pośrednictwem jej dialera lub odpowiednio skonfigurowanych wyjść.
Urządzenie posiada 8 wejść, które można ustawić jako cyfrowe (NO, NC) lub analogowe. Te, które pracują jako analogowe, mogą być wykorzystywane w układach automatyki lub do monitorowania szerokiego spektrum zewnętrznych urządzeń, takich jak np. czujniki temperatury, ciśnienia, wilgotności. GPRS-A posiada także magistralę 1-Wire, do której można podłączyć maksymalnie 8 cyfrowych czujników temperatury DS-T1.

|
|
Pełna elastyczność
Moduł GPRS-A może monitorować dowolny system: alarmowy lub automatyki. Z powodzeniem znajdzie zastosowanie w wielu już istniejących, jak i nowo budowanych instalacjach. Współpracując z centralą alarmową może symulować stację monitorującą, odbierając informacje o zdarzeniach. W przypadku współpracy z prostszymi modelami central lub podczas nadzorowania np. linii technologicznych, śledzi zmiany stanów na swoich wejściach. Otrzymane informacje przekazuje do stacji monitorujących agencji ochrony lub zainteresowanych osób.
GPRS-A potrafi działać autonomicznie, np. jako sterownik nadzorujący między innymi linie technologiczne lub systemy automatyki.
|
Monitoring zdarzeń
W obszarze monitoringu, skuteczne przesyłanie informacji realizowane jest:
-
GPRS – z wykorzystaniem protokołów TCP lub UDP
- wiadomości SMS.
W przypadku udostępniania zdarzeń w technologii GPRS, moduł obsługuje dwa formaty transmisji:
-
SIA-IP (do współpracy z dowolną stacją monitorującą)
-
SATEL (do współpracy z urządzeniami produkcji SATEL: stacją monitorującą STAM-2 lub konwerterem monitoringu TCP/IP do formatów audio SMET-256).
Powiadamianie
Moduł GPRS-A zapewnia przesyłanie powiadomień na maksymalnie 8 numerów telefonów. Funkcja ta może być realizowana poprzez:
- wiadomości SMS
- komunikaty PUSH
- usługę CLIP.
|
|

|

|
|
Zdalne sterowanie
GPRS-A posiada 4 wyjścia, którymi można sterować zdalnie i aktywować praktycznie z każdego miejsca, na kilka sposobów:
- przy użyciu wiadomości SMS (z 8 numerów)
- z aplikacji mobilnej GX CONTROL
- z komputera z zainstalowanym
- oprogramowaniem GX Soft
- z wykorzystaniem usługi CLIP (z 1024 numerów lub bez ograniczeń).
|
Współpraca z urządzeniami m.in. detekcyjnymi i pomiarowymi
GPRS-A może pracować z szeregiem urządzeń wyposażonych w złącza typu normalnie otwartego (NO) lub normalnie zamkniętego (NC). Na wejścia modułu mogą być podawane sygnały z czujników analogowych i przetworników cyfrowo-analogowych, co daje ogromne możliwości jego wykorzystania.
Gdy zajdzie taka potrzeba, moduł przetworzy (przeskaluje) otrzymany sygnał na dowolną jednostkę np. temperatury lub inną wielkość fizyczną. Przekroczenie jednego z ustalonych przez instalatora progów (dolnego lub górnego) będzie skutkowało:
- wysłaniem raportu do stacji monitorujących
- nadaniem powiadomienia do wybranych osób
- automatyczną reakcją modułu – wykonaniem zaplanowanej akcji.
|
|

|
Monitorowana logistyka
GPRS-A jest zasilany napięciem stałym 12 V dzięki czemu znajdzie zastosowanie m.in. w pojazdach osobowych, ciężarowych, przyczepach kempingowych czy na jachtach - jako samodzielne urządzenie. Moduł zabezpieczy wnętrze danego obiektu; powiadomi zdalnie o otwarciu drzwi lub próbie uruchomienia silnika.
Dzięki współpracy np. z czujnikami temperatury i wilgotności, znakomicie poradzi sobie z monitorowaniem warunków środowiskowych w transporcie m.in. żywności czy leków:
- na bieżąco przesyłając informacje o wybranych parametrach
- alarmując o przekroczeniu zadanych limitów
- lub zmianie stanu na wejściu reagując na określone zdarzenia
IoT - Internet Rzeczy
Niespotykanym dotąd rozwiązaniem jest współpraca uniwersalnego modułu komunikacyjnego z systemami automatyki i akwizycji danych. Polega ona na przesyłaniu danych pomiarowych z wykorzystaniem technologii GPRS, przy użyciu otwartych protokołów komunikacyjnych. Dzięki temu, działanie GPRS-A wpisuje się w koncepcję Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things). Gdy zajdzie taka potrzeba, moduł przetworzy (przeskaluje) otrzymany sygnał na dowolną jednostkę np. temperatury lub inną wielkość fizyczną.
Cyfrowe zbieranie danych
Funkcja IoT, dostępna w programie konfiguracyjnym GX Soft, umożliwia wysyłanie danych z wielu urządzeń do jednego miejsca (centralnego serwera), z którego możliwe jest także zdalne sterowanie wyjściami wszystkich podłączonych modułów. Tak zbudowany system jest skalowalny, a liczba zintegrowanych modułów GPRS-A zależy jedynie od możliwości samego serwera.
Interfejs i integracja
GPRS-A wspiera trzy ogólnodostępne, otwarte protokoły komunikacyjne: MQTT, JSON oraz MODBUS RTU. Użytkownicy zyskują tym samym bardzo szerokie możliwości wykorzystania, obróbki, gromadzenia i wizualizacji danych. Informacje wysyłane przez moduł mogą być przetwarzane zarówno w programach dostępnych na rynku, jak i w aplikacjach tworzonych od podstaw.

|
|
Funkcjonalne programowanie
GX Soft to wszechstronne narzędzie wyposażone w przyjazny i czytelny interfejs, przeznaczone do konfiguracji, a także diagnostyki modułów komunikacyjnych SATEL. Współpraca modułu z programem odbywa się lokalnie (przez RS-232 (TTL)) lub zdalnie (przez GPRS).
|