Monitorowanie obiektów
GPRS-A znajdzie zastosowanie m.in. na jachtach, w przyczepach kempingowych, domkach holenderskich. We współpracy z szeregiem czujek skutecznie zabezpieczy wnętrze danego obiektu. Moduł może np. wysłać do właściciela lub wskazanych osób powiadomienie o otwarciu drzwi lub próbie uruchomienia silnika.
Dzięki współpracy np. z czujnikami temperatury i wilgotności, znakomicie poradzi sobie także z monitorowaniem warunków środowiskowych przy przechowywaniu m.in. żywności czy leków:
- na bieżąco przesyłają informacje o wybranych parametrach
- alarmując o przekroczeniu zadanych limitów lub zmianie stanu na wejściu
- reagując na określone zdarzenia
IoT - Internet Rzeczy
Uniwersalny moduł monitorujący GPRS-A może współpracować z systemami automatyki i akwizycji danych. Dzięki wymianie informacji z innymi urządzeniami, z wykorzystaniem otwartych protokołów komunikacyjnych: MQTT, JSON oraz MODBUS RTU, jego działanie wpisuje się w koncepcję Internetu Rzeczy.
Użytkownicy zyskują tym samym bardzo szerokie możliwości wykorzystania, obróbki, gromadzenia i wizualizacji danych. Informacje wysyłane przez moduł mogą być przetwarzane zarówno w programach dostępnych na rynku, jak i w aplikacjach tworzonych od podstaw.
Wiele modułów działających w ramach IoT, może przesłać dane do wcześniej przygotowanego serwera. Za jego pośrednictwem dostępne może być także zdalne sterowanie wyjściami wszystkich podłączonych modułów. Tak zbudowany system jest skalowalny. Konfiguracja komunikacji z serwerem dostępna jest w programie GX Soft.
Cyfrowe zbieranie danych
Urządzenie wyposażone jest w magistralę cyfrowych czujników typu 1-Wire. Pozwala to na podłączenie aż 8 detektorów, przy maksymalnej długości magistrali do 30m. Przy zastosowani czujników DS-T1 lub DS-T2 firmy SATEL, moduł GPRSA sprawdzi się wszędzie tam, gdzie kluczowe jest monitorowanie temperatury.
Wejścia analogowe oraz czujniki 1-Wire mogą mieć przypisane dwie wartości progowe (górną i dolną). Ich przekroczenie może skutkować:
- wysłaniem raportu do stacji monitorujących
- nadaniem powiadomienia do wybranych osób
- automatyczną reakcją modułu - wykonaniem zaplanowanej akcji.
Współpraca z urządzeniami m.in. detekcyjnymi i pomiarowymi
Wejścia modułu można zaprogramować jako: NO, NC lub analogowe - do pracy z urządzeniami wyposażonymi w wyjścia NO lub NC, jak również z szeregiem czujników analogowych i przetworników cyfrowo-analogowych. Daje to ogromne możliwości jego wykorzystania.
Moduł przetworzy (przeskaluje) otrzymany sygnał analogowy na dowolną jednostkę np. temperatury lub inną wielkość fizyczną.