Czujniki do ochrony przed zatruciem tlenkiem węgla

Według danych statystycznych opracowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, każdego roku kilkaset osób ponosi śmierć wskutek zatrucia tlenkiem węgla, a tysiące ulegają podtruciu.
Tlenek węgla, potocznie nazywany również czadem lub "cichym zabójcą", jest silnie trującym gazem, który powstaje w procesie niepełnego spalania paliw takich jak m.in. drewno, węgiel, czy gaz ziemny. Czad obecny w danym pomieszczeniu wchłania się do organizmu przez układ oddechowy. Trujący wpływ czadu polega na podmianie tlenu i zastąpieniu go cząsteczkami tlenku węgla, które przedostają się do krwi i powodują niedotlenienie, uszkodzenie narządów i śmierć.

Największym niebezpieczeństwem związanym z tlenkiem węgla są jego właściwości, wśród których takie cechy jak bezbarwność i bezwonność stanowią o jego realnym zagrożeniu. Człowiek nie ma bowiem naturalnych możliwości do wykrycia obecności tego gazu w otoczeniu. Sprawia to, że świadomość niekorzystnego oddziaływania na organizm pojawia się dopiero wraz z zaistnieniem widocznych objawów. Niestety, pierwsze sygnały wysyłane przez organizm człowieka, takie jak bóle i zawroty głowy, nudności, apatia, czy wymioty, stanowią już o poważnym zatruciu organizmu i potrzebie hospitalizacji. Dłuższe oddziaływanie tlenku węgla powoduje utratę przytomności, drgawki, śpiączkę i śmierć. Największym zagrożeniem jest utrata przytomności, w wyniku której człowiek traci możliwość zareagowania i natychmiastowego opuszczenia zaczadzonego pomieszczenia. Jeszcze bardziej niebezpieczna jest pora nocna, albowiem jeśli do zatrucia dojdzie podczas snu, człowiek pozbawiony świadomości umrze w ciągu kilku minut.


Rys.1 Dane statystyczne Państwowej Straży Pożarnej.
 

Niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla dotyczy przede wszystkim domów i mieszkań, w których stosuje się piece kotłowe, piecyki gazowe, podgrzewacze wody, czy kominki. Zagrożenie obejmuje również miejsca wolne od źródeł spalania jak na przykład pomieszczenia bloków mieszkalnych, w których funkcjonują wspólne piony wentylacyjne.

Obecny w jednym pomieszczeniu tlenek węgla może za pomocą pionu wentylacyjnego dotrzeć do dowolnego mieszkania. W takiej sytuacji mieszkańcy nieświadomie narażeni zostają na śmiertelne oddziaływanie trucizny.
Aby móc skutecznie ochronić siebie i swoją rodzinę, konieczne jest zastosowanie czujników tlenku węgla. W ofercie sklepu Napad.pl odnajdą Państwo zarówno czujki współpracujące z centralami alarmowymi, jak również te, funkcjonujące, jako autonomiczne urządzenia.


Rys.2 Czujnik tlenku węgla DG1-CO.
 

Dla posiadaczy systemów alarmowych idealne rozwiązanie stanowi Czujnik tlenku węgla DG1-CO firmy Satel, który znacząco podniesie poziomu bezpieczeństwa funkcjonującego systemu alarmowego. DG1-CO to wysokiej klasy czujnik czadu, który wyróżnia technologia mikroprocesorowej kompensacji temperatury oraz inteligentny system powiadamiania o zagrożeniu. Czujnik DG1CO Satel działa jako element systemu alarmowego w połączeniu z centralą alarmową. Centrala alarmowa może współpracować z modułem powiadamiania GSM, który realizuje funkcje automatycznego powiadomienia.

Dzięki takiemu połączeniu możliwe jest wysyłanie powiadomień z prośbą o pomoc na wskazane numery telefonów, w postaci wiadomości SMS, e-mail lub wykonanie połączenia telefonicznego z numerem alarmowym pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Mechanizm kompensacji temperatury zapewnia skuteczną pracę czujki nawet w szerokim zakresie temperatur, a wbudowana dioda LED i sygnalizacja akustyczna gwarantują sprawne alarmowanie, które czujnik sygnalizuje już od 50ppm.

 

Rys.3 Czujnik tlenku węgla DDCONAPS.


Równie skutecznym zabezpieczeniem przed tlenkiem węgla jest Czujnik tlenku węgla DDCONAPS firmy Gazex. Model ten wyróżnia się prowadzeniem stałego, dyfuzyjnego pomiaru co 10 sekund oraz bardzo czułym systemem detekcji stężenia tlenku węgla. Dodatkową zaletą czujnika czadu DDCONAPS jest możliwość połączenia go zarówno z centralą alarmową, jak i autonomicznie, co pozwoli zastosować do w domach wyposażonych w system alarmowy, jak również tych, które go nie posiadają. Skuteczna praca DDCONAPS Gazex zapewniona jest przez solidne wykonanie czujnika, który może prowadzić detekcję nawet w skrajnych temperaturach. Niezawodność działania urządzenia gwarantuje również system optycznego i akustycznego powiadamiania o zagrożeniach.


Rys.4 Czujnik tlenku węgla 900-02230UK Nighthawk.
 

Oferta sklepu Napad.pl zawiera także w pełni autonomiczne i mobilne czujki takie jak Czujnik tlenku węgla 900-02230UK Nighthawk firmy Kidde. Model Nighthawk Kidde charakteryzuje się prowadzeniem skutecznej detekcji tlenku węgla dzięki zaawansowanemu elektrochemicznemu sensorowi oraz dużej odporności na zmieniająca się temperaturę otoczenia. Czujnik firmy Kidde posiada jasny, czytelny i widoczny w nocy panel LCD, na którym na bieżąco wyświetlany jest wykrywany poziom tlenku węgla. Największą zaletą czujnika tlenku węgla 900-02230UK jest jego zasilanie bateryjne, które nie wymaga podłączenia urządzenia do sieci elektrycznej. Dzięki temu możliwe jest nie tylko umieszczenie czujnika w dowolnym miejscu w domu, ale również pewność, że urządzenie zapewni nam ochronę nawet w przypadku przerwy w dostawach prądu.

Czujniki gazu dostępne w ofercie sklepu Napad.pl zapewnią ochronę przed zatruciem tlenkiem węgla. Skuteczność pracy urządzeń gwarantują przyznane im deklaracje zgodności, które potwierdzają spełnienie rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa wymaganych przez Unię Europejską. Ceny czujników czadu są niskie, a wieloletnia ochrona, jaką zapewnią jest bezcenna. Nie odkładaj decyzji o zakupie czujnika. Tlenek węgla atakuje bez zapowiedzi, a ryzyko utraty zdrowia i życia jest ogromne. Ochroń siebie i swoich bliskich już dzisiaj.

Data publikacji: 2012-11-13
Zapisz się do newslettera
Nie rozsyłamy spamu!
Tylko interesujące nowości i promocje
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail o nowościach, promocjach i innych usługach oferowanych przez Alarm-Tech Systemy Zabezpieczeń z siedzibą w Krakowie ul Mogilska 104. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail lub w Panelu Klienta. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
Dane osobowe przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności.