Router z regułami QoS sposobem na wydajny monitoring sieciowy

Wiele urządzeń sieciowych korzystających z jednego łącza internetowego w znaczący sposób wpływa stan obciążenia sieci i ma decydujący wpływ na jakość korzystania z usług internetowych. Ruch sieciowy generowany przez kamery przemysłowe i kamery IP megapikselowe charakteryzuje się dużym stopniem wykorzystania tej części łącza internetowego, która umożliwia wysyłanie plików (upload). Brak kontroli nad zajmowanym pasmem może w przypadku kamer przemysłowych doprowadzić do zjawiska zablokowania możliwości korzystania z usług internetowych, spowodowanego całkowitym wykorzystaniem dostępnego kanału uploadu.


Foto: //www.ezteksecurity.com/Products/90-barracuda-pc-based-security-dvr.aspx


Problem ten dotyczy przede wszystkim systemów monitoringu IP, w których jedno łącze internetowe jest przewidziane zarówno na potrzeby funkcjonowania kamer, jak i innych usług sieciowych, w tym tych, które zapewniają dostęp do stron internetowych i poczty e-mail. Trudności w bezproblemowym korzystaniu ze wszystkich usług sieciowych to głównie problem użytkowników asymetrycznych łącz internetowych, w których wartości pobierania i wysyłania są różne. Łącza tego typu, wciąż popularne wśród największych polskich operatorów, zazwyczaj gwarantują duże prędkości pobierania przy stosunkowo niskich wartościach uploadu.

Optymalne zagospodarowanie pasma uploadu jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania systemu monitoringu, w którym wykorzystywane są kamery IP megapikselowe i rejestratory sieciowe NVR, a także kamery przemysłowe z rejestratorami cyfrowymi DVR lub wideoserwerami. 

Rozwiązaniem w tej sytuacji może być zrealizowanie osobnego połączenia internetowego tylko na potrzeby monitoringu. Opcja ta jest szczególnie zalecana dla systemów monitoringu o wysokim priorytecie. Z takim rozwiązaniem wiążą się jednak dodatkowe koszty. Przystępną kosztowo, a równie skuteczną opcję stanowi wykorzystanie do tego celu urządzeń zarządzających dostępnym pasmem łącza internetowego za pomocą reguł QoS (Quality of Service). W naszej bogatej ofercie urządzeń LAN i WLAN znajdziemy routery posiadające opcję podziału pasma za pomocą funkcji QoS. 

AirLive i TP-Link to wiodące marki w produkcji routerów wykorzystywanych do podziału łącz internetowych. Urządzeniami umożliwiającymi kontrolę ruchu sieciowego są routery AirLive GW-300NAS oraz TP-Link WR941ND.

Rys.1 Router bezprzewodowy GW-300NAS AirLive.


Router bezprzewodowy Gigabit 300Mbps GW300NAS firmy AirLive to wielofunkcyjne urządzenie sieciowe zapewniające optymalne współdzielenie łącza internetowego i szybki transfer plików w sieci Internet. Tym, co wyróżnia router spośród innych modeli dostępnych na rynku to niezwykle łatwy proces instalacyjny, który odbywa się w 3 krokach, możliwość współdzielenia plików z urządzeń USB i nośników danych oraz zastosowanie technologii Green Router zmniejszającej zużycie energii elektrycznej. Firma AirLive wyposażając router GW-300NAS w funkcję QoS umożliwiła użytkownikowi optymalizację wykorzystania łącza internetowego według własnych wymagań.


Rys.2 Okno konfiguracji reguł QoS w routerze GW300NAS AirLive.


Konfiguracja reguł QoS pozwala na wyznaczenie określonym urządzeniom sieciowym, takim jak kamery, maksymalnych wartości wykorzystania kanału wysyłania danych. Dostosowanie parametrów sieci do wymogów posiadanych urządzeń sieciowych ułatwi bezproblemowe korzystanie z sieci Internet przez wszystkich jej użytkowników. Ponadto, router AirLive GW 300NAS pozwala nadać regułom QoS określony priorytet, który wyznaczy kolejność ich stosowania dla danego urządzenia.


Rys.3 Router bezprzewodowy TL-WR941ND TP-Link.


Równie często spotykanym routerem, który pozwala na zarządzanie pasmem łącza internetowego jest Router bezprzewodowy 300Mbps TL-WR941ND firmy TP-Link. Urządzenie, poza obsługą reguł QoS, wyróżnia się także aktywnym szyfrowaniem transmisji danych oraz posiadaniem 3 rozłączanych anten gwarantujących duży zasięg i wysoką jakość połączeń bezprzewodowych. Konfiguracja routera TP-Link TL WR941ND dokonuje się poprzez wbudowaną w routerze stronę www, natomiast współpraca z innymi urządzeniami gwarantowana jest przez wsparcie dla technologii Quick Secure Setup.

Optymalizacja korzystania z sieci za pomocą reguł QoS pozwoli wyznaczyć stałe zakresy przepustowości łączą dla określonych urządzeń sieciowych. W przypadku posiadania łącza asymetrycznego 10Mbps/1Mbps (download/upload) oraz korzystania z jednej kamery przemysłowej lub IP, wskazane jest takie określenie proporcji użytkowania łącza, które zagwarantuje kamerze skuteczną rejestracje materiału wideo, a użytkownikowi komputera niezakłócone korzystanie z innych usług sieciowych. W tej sytuacji optymalnym ustawieniem będzie przydzielenie kamerze 90% pasma wysyłania plików oraz 10% dla pobierania. Relacja ta wynika z charakteru pracy kamery, która do płynnego wysyłania przechwytywanego obrazu potrzebuje dużych wartości pasma uploadu, przy minimalnym zapotrzebowaniu na pasmo download, które kamera używa jedynie do odbierania raportów o dostarczeniu wysłanego sygnału.


 Rys.4 Przykładowa konfiguracja zasad QoS dla połączenia 10Mbps/1Mbps i jednej kamery przemysłowej.


Warto pamiętać, że każdy system monitoringu wymaga indywidualnego podejścia do kwestii zagospodarowania połączenia sieciowego. W celu ustalenia ostatecznej konfiguracji dla danej sieci należy wziąć pod uwagę jakość połączenia internetowego, ilość kamer oraz parametry ich pracy, a także potrzeby użytkowników korzystających z komputerów osobistych.


 

Liczba klatek na sekundę

Rozdzielczość

25 kl./s

12 kl./s

6 kl./s

1080P (1920x1080)

3 Mb/s - 9 Mb/s

4096 kb/s

3072 kb/s

UXGA (1600x1200)

3 Mb/s - 9 Mb/s

4096 kb/s

3072 kb/s

720P (1280x720)

2,5 Mb/s - 6 Mb/s

1792 kb/s

1536 kb/s

4CIF/D1 (704x576)

1536 kb/s - 2048 kb/s

896 kb/s

640 kb/s

2CIF (704x288)

768 kb/s - 1024 kb/s

448 kb/s

320 kb/s

CIF (352x288)

512 kb/s - 768 kb/s

320 kb/s

160 kb/s

QCIF (174x144)

160 kb/s

96 kb/s

80 kb/s

Tabela.1 Przykładowa wartość bitrate dla określonej rozdzielczości jednego urządzenia i jego zapotrzebowania na przesył danych. 


Możliwość kontroli i zarządzania pasmem transmisji danych, która gwarantowana jest przez prezentowane routery bezprzewodowe, zabezpieczy każdego użytkownika przed spadkami wydajności sieci spowodowanymi nadmiernym wykorzystaniem pasma uploadu. Wykorzystanie funkcji QoS w systemach monitoringu pozwoli na prowadzenie skutecznej obserwacji przy zachowaniu dostępności do pozostałych usług sieciowych.

W razie konieczności ustalenia indywidualnych ustawień zapraszamy do kontaktu z działem Serwis sklepu internetowego Napad.pl.

Data publikacji: 2012-11-15
Zapisz się do newslettera
Nie rozsyłamy spamu!
Tylko interesujące nowości i promocje
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail o nowościach, promocjach i innych usługach oferowanych przez Alarm-Tech Systemy Zabezpieczeń z siedzibą w Krakowie ul Mogilska 104. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail lub w Panelu Klienta. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
Dane osobowe przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności.