Kamery IP - sieciowy monitoring wizyjny bez granic

Kamery sieciowe IP to rozwiązanie stosowane w instalacjach monitoringu wizyjnego IP, które z niemałym impetem rewolucjonizuje standardy nowoczesnych sieci telewizji przemysłowej opartej na sieciach teleinformatycznych. Szybsza i bardziej elastyczna transmisja obrazu i dźwięku w strumieniu wysokiej jakości, możliwość redukcji niezbędnego okablowania oraz możliwość zastosowania zasilania w kablu sieciowym w standardzie PoE (Power over Ethernet) to tylko czubek przysłowiowej góry lodowej korzyści jakie dotyczą zarówno instalatorów i firmy projektujące rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa ale również dla końcowych klientów w domach prywatnych jak i korporacyjnych odbiorców o wysoko wyśrubowanych wymaganiach.

Kamery IP oferują nam wiele zalet, które sprawiają, że za kilka lat niewiele osób będzie jeszcze pamiętać o starej wersji telewizji przemysłowej. Dokonując analizy porównawczej można wymienić najważniejsze parametry i cechy wiążące się z tym dlaczego urządzenia sieciowe IP rewolucjonizują dziedzinę monitoringu wizyjnego.
  • Kamery megapikselowe IP to nieporównywalnie większe rozdzielczości obrazu, które dla kamery przemysłowej z przetwornikiem analogowym wynoszą 720x486px w standardzie NTSC (rozdzielczość D1) oraz w przypadku kamery megapikselowej 2Mpx i więcej. Zysk jakości oraz możliwości obróbki cyfrowej takich obrazów jest nieporównywalnie większy dając ogromne możliwości operacyjne każdemu centrum monitoringu wizyjnego.
  • Kamery IP nie wymagają dużej ilości okablowania, jakie było niezbędne w przypadku instalacji sieci analogowych opartych o kabel koncentryczny. Dodatkową przewagą skrętki jest możliwość jeszcze większej redukcji okablowania przy zastosowaniu standardu zasilania PoE (Power over Ethernet), w ten sposób kabel UTP dostarcza zasilanie do urządzenia eliminując okablowanie zasilania.
  • Bezprzewodowe kamery IP umożliwiają pracę urządzenia z eliminacją kabla transmitującego dane, jest to ogromna zaleta w przypadku kamer gdzie lokalizacja sprawia trudności w bezpiecznym i wydajnym poprowadzeniu okablowania. Ponadto kamery pracujące za pośrednictwem sieci WiFi umożliwiają dowolną rekonfigurację i przemieszczenie kamery nie powoduje dużych trudności technicznych oraz aspektów kosztowych.
  • Transmisja danych w sieciach teleinformatycznych umożliwia w odróżnieniu od sieci analogowych dodatkowe zabezpieczenie transmisji danych poprzez zastosowanie elektronicznych standardów szyfrowania danych typu SSL lub zabezpieczone sieci VPN. Jest to dodatkowy czynnik podnoszący bezpieczeństwo i skuteczność sieci monitorującej.
  • Pomimo wysokich rozdzielczości obrazów generowanych przez przetwornik kamery, przesył danych odbywa się w wydajny i nienadmiarowy sposób dzięki wykorzystaniu nowoczesnych algorytmów kodujących obraz co przekłada się na znaczną redukcję ilości przesyłanych danych bez widocznego pogorszenia parametrów obrazu. Standardem jest tu algorytm kodujący H.264, który wprowadza nawet do 90% zmniejszenie ilości danych przy małym spadku jakości obrazu. W przypadkach gdy jakość ma kluczowe znaczenie można zazwyczaj równolegle zastosować mniej radykalny kodek MJPEG lub MPEG-4kompresja H 264 - kamery ip.

  • Kamery sieciowe IP dają również możliwość rejestrowania danych lokalnie na wymiennych nośnikach, instalowanych w urządzeniu, w ten sposób możemy zabezpieczyć dodatkowo dane rejestrowane przez obiektyw poza docelowym nośnikiem danych na rejestratorze sieciowym NVR. Dodatkowo opcje zapisu mogą być realizowane w różnych wariantach czasowych i licznych.
  • Niektóre urządzenia oferują dodatkowe funkcje, takie jak dwukierunkowa transmisja dźwięku między kamerą a urządzeniami znajdującymi się w pokoju operatora. Stanowi to nowy krok w kierunku lepszej i pełniejszej wymiany danych - takie funkcje posiada przykładowo kamera bezprzewodowa AirLive WL-350HD.
  • Kamerami sieciowymi można zarządzać za pośrednictwem sieci z dowolnego miejsca gdzie tylko mamy dostęp do internetu. Wystarczy, ze znamy dane do zalogowania na urządzeniu, oraz przeglądarkę internetową wspierająca oprogramowanie web, które dostarczył producent. Ze względu na powszechne wykorzystanie kontrolek ActiveX, jest to w dużej mierze wymóg posiadania przeglądarki Internet Explorer.
Data publikacji: 2011-09-16
Zapisz się do newslettera
Nie rozsyłamy spamu!
Tylko interesujące nowości i promocje
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail o nowościach, promocjach i innych usługach oferowanych przez Alarm-Tech Systemy Zabezpieczeń z siedzibą w Krakowie ul Mogilska 104. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail lub w Panelu Klienta. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
Dane osobowe przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności.