Optyczna czujka dymu LEP OSD23R 3% przeznaczona jest do wykrywania obecności w powietrzu dymu będącego produktem spalania lub żarzenia typowych materiałów stanowiących elementy konstrukcyjne oraz elementy wyposażenia wnętrz. Czujka jest przystosowana do pracy w pomieszczeniach zamkniętych, w których w normalnych warunkach nie występuje dym, kurz i skraplanie pary wodnej. OSD23R 3% to czujka, która samoczynnie przechodzi do stanu dozorowania ze stanu alarmowania po ustąpieniu zadymienia i wykazuje większą czułość w porównaniu do podstawowej wersji. Urządzenie sprzedawane jest w zestawie z gniazdem GNW24, które służy do podłączenia czujki do typowego systemu alarmowego, pracującego przy napięciu zasilającym w linii dozorowej 24V. Oprócz zasilania czujki, gniazdo GNW24 umożliwia podłączenie izolowanej galwanicznie linii alarmowej, linii sabotażowej oraz pozwala na łatwe odłączenie czujki z miejsca zainstalowania dla celów serwisowych (czyszczenie).
Instalacja
Ustalając ilość i rozmieszczenie optycznych czujek dymu OSD23 należy kierować się geometrią pomieszczenia (powierzchnia, kształt stropu, wysokość, itp.), przeznaczeniem oraz warunkami otoczenia w nadzorowanym pomieszczeniu. Należy je tak umieścić aby możliwe było wykrycie pożaru przy zapewnieniu minimalnej ilości fałszywych alarmów.

- A - maksymalna powierzchnia dozorowania
- D - maksymalny poziom odstępu miedzy najbardziej odległym punktem na stropie a czujką
Pomieszczenia zamknięte, w których czujki mogą być instalowane, powinny być wolnej od dymu, nadmiernej ilości pyłu, oparów substancji żrących i powodujących korozję. Podczas eksploatacji niedopuszczalne jest powstawania rosy lub szadzi na powierzchni czujki. W budynkach w których montowane są czujki OSD23 3% powinna znajdować się instalacja odgromowa. Czujki mogą być instalowane w gniazdach szeregu GNW12, GNP18 i G30. W przypadku czujek OSD23 3% zalecane jest przed rozpoczęciem normalnej procedury uruchomienia systemu PPOŻ podanie na linię zasilającą czujki normalnego napięcia dozorowania na okres kilku minut dotyczy to w szczególności czujek, które nie pracowały pod napięciem przez dobę lub dłużej. Przy pierwszym uruchamianiau systemu zaleca się sprawdzanie działania czujki przez jej zadymienie. Zadymienie należy przeprowadzić indywidualnie dla każdej czujki.
Konserwacja i przeglądy
Zgodnie z zalecaniami Centrum Naukowo Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej stosuje się następujące czasookresy konserwacji optycznych czujek dymu:
- raz na miesiąc w pomieszczeniach zapylonych
- raz na kwartał w pomieszczeniach o średnim zapyleniu
- raz na pół roku w pomieszczeniach o znikomym zapyleniu np.: pomieszczenia biurowe bez wykładzin
Stopień zapylenia pomieszczeń określa każdorazowo projektant systemu wraz z inwestorem oraz inspektorem nadzoru wizji lokalnej w nadzorowanym obiekcie.