Monitoring osiedla

Monitoring wizyjny osiedli mieszkaniowych

Monitoring osiedla daje mieszkańcom większe poczucie bezpieczeństwa oraz jest dodatkowym sposobem zabezpieczenia mienia. Przykładowo obejmuje on monitoring samochodów na parkingu, miejsc gdzie przebywają dzieci  oraz daje też możliwość negocjacji zniżek przy wykupie ubezpieczenia majątkowego.

monitoring osiedla

Foto: //www.hadexdevelopment.pl/ - Hadex Development

Kamery IP monitorujące na Twoim osiedlu - dowiedz się więcej!

zapytaj o monitoring

Jeśli są Państwo zainteresowani stworzeniem kompletnego zestawu dostosowanego do konkretnych potrzeb zapraszamy do kontaktu, nasi pracownicy dołożą wszelkich starań aby odpowiedzieć na pytania, a także zaproponują najlepsze zestawienie rozwiązań w zakresie monitoringu wizyjnego w Państwa okolicy.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji:

  • od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00
  • jak również w soboty 9:00-13:00.

Kontakt telefoniczny:

  • tel. 801-005-150 lub 12-640-20-80, 12-640-31-10
  • tel. kom. 500-146-600.

W jakich miejscach najlepiej zrealizować monitoring osiedla?

jak monitorować osiedle Aby monitoring spełniał swoją rolę i dostarczał najwyższy poziom zabezpieczenia, należy podjąć decyzję w jakie miejsca skierować kamery aby mieć możliwie największy zasięg ale również skupienie na najważniejszych miejscach wymagających ochrony. W pierwszej kolejności powinniśmy rozważyć odpowiednią ilość kamer potrzebnych do zamieszczenia na zewnątrz, wliczając główne wejścia do klatek, bramę i podjazd a także parking i place zabaw. To w tych miejscach dochodzi najczęściej do wszelkiego rodzaju zdarzeń, które pomaga rozwiązać materiał zarejestrowany z kamer przemysłowych.

Jakie są podstawowe zalety stosowania kamer przemysłowych?

zalety stosowania kamer

Do niezaprzeczalnych zalet stosowania monitoringu wizyjnego w najbliższej okolicy należy oczywiście podniesienie poziomu bezpieczeństwa zarówno wartościowych przedmiotów ale przede wszystkim osób mieszkańców i ich najbliższych. W oparciu o policyjne statystyki możemy założyć, że w miejscach gdzie skierowane zostaną kamery praktycznie nie dochodzi do rozbojów i innych przejawów przestępczości. Ponadto możemy na bazie dostępnej wiedzy i doświadczeń wymienić kilka poszczególnych korzyści:

    => lepsza kontrola osób, zarówno mieszkańców jak i postronnych
    => możliwość dysponowania zapisem wstecznym zdarzeń
    => możliwość integracji z systemem alarmowym i powiadomienia
    => możliwość integracji z zewnętrznymi systemami ochrony
    => możliwość uzyskania lepszych warunków w negocjacjach z ubezpieczycielem.

Jaki sprzęt stosuje się do obserwacji na osiedlach?

Monitoring osiedla pozwala też na podgląd większości ważnych sytuacji na osiedlu, obserwację dzieci bawiących się na placu zabaw. Do realizacji monitoringu na naszym osiedlu mogą zostać wykorzystane kamery na głowicach obrotowych, które umożliwiają obrót głowicy w pionie i poziomie, zwiększając tym samym pole widzenia kamery. Obrotem kamery można sterować  za pomocą pulpitu sterującego ustawiając ją na dowolny obszar, który chcemy oglądać. Kamery obrotowe można także zaprogramować, aby sekwencyjnie obracały głowicę zmieniając obserwowany obszar. Do monitoringu osiedla można także użyć zwykłych kamer, które nie mają możliwości obrotu, w tym przypadku trzeba użyć większej ilości kamer, aby obserwować osiedle. Jeżeli osiedle jest niewystarczająco oświetlone w nocy trzeba zastosować kamery dzień/noc, które pozwalają na oglądanie obrazu miejsc słabo oświetlonych. Dodatkowo jeśli wybrane przez nas kamery mogą mieć niewystarczające doświetlenie warto wybrać oświetlacze podczerwieni, które zwiększają obszar możliwy do ujęcia przez kamery monitoringu nocą. Jeżeli kamery monitorujące nasze osiedle znajdować się będą w miejscach trudno dostępnych i oddalonych od centrum monitoringu do przesyłu obrazu możemy użyć systemów bezprzewodowych. Używając zestawu nadawczo odbiorczego działającego na częstotliwości 5,2 lub 5,8 GHz możemy przesyłać obraz z kamer na odległość nawet 2 kilometrów. Monitoring osiedla wymaga jeszcze zastosowania rejestratora DVR, który zapisuje obraz z kamer. Do wyboru mamy rejestratory obsługujące 4, 8 lub 16 kamer. DVR różnią się między sobą jakością obrazu, kompresją video. Obecnie najlepszą kompresją jest H.264, która pozwala zapisać znacznie dłuższe nagranie bez utraty jakości nagrania. Obecnie większość rejestratorów posiada możliwość podłączenia do internetu co pozwala na zdalne sterowanie rejestratorem oraz odczyt obrazu z kamer przez internet zarówno na żywo jak i tego zapisanego na dyskach rejestratora.

telewizja przemysłowa i monitoring

 

 

Kupując kamerę przemysłową trzeba dobrze określić w jakich warunkach dana kamera będzie pracowała. Bardzo istotne jest to czy rejestracja obrazu "widzianego" przez kamerę będzie odbywała się w dzień w nocy czy może w obu sytuacjach dlatego należy dobrać odpowiednią kamerę a także obiektyw i akcesoria towarzyszące.

 

 

Wybierając kamerę stajemy przed wyborem czy zastosować kamerę kolorową IP lub nawet kamerę megapikselową IP, która to zagwarantuje prawdziwie wysoką jakość obrazu i szerokie pole widzenia. Obecnie monitoring IP to bardzo powszechnie stosowany standard, który stanowi najnowszy i wręcz niedościgniony poziom monitoringu wizyjnego w dowolnych zastosowaniach.

Istotnym parametrem kamery jest rozmiar przetwornika CCD. W kamerze ma wpływ na kąt widzenia i jakość obrazu. Świadome manipulowanie odpowiednimi parametrami przetwornika i obiektywu pozwala w pełni wykorzystać możliwości jakie płyną ze stosowania kamer i akcesoriów. Stosowanie obiektywu o formacie większym, niż format przetwornika kamery, powoduje zmniejszenie kąta widzenia. Taka kombinacja daje z kolei zwiększoną rozdzielczość oraz jakość obrazu, ponieważ wykorzystywany jest w niej tylko środek obiektywu, gdzie elementy optyczne są oszlifowane z większą precyzją. Dostępne są typowe kamery o standardowej rozdzielczości ok. 580 linii, które dobrze spełniają swoją rolę w układach obserwacyjnych, oraz kamery hd i kamery megapikselowe od 1,3 Mpx do kilku Mpx. Stosowanie kamer o zwiększonej rozdzielczości pozwala na późniejszy odczyt zarejestrowanych szczegółów takich jak twarz, elementy charakterystyczne ubioru lub numery tablic rejestracyjnych .Takie kamery o podwyższonych parametrach, wyposażone w dobrej klasy obiektywy i funkcje cyfrowe na pewno nie zawiodą oczekiwań i zapewnią uzyskanie dobrego obrazu w każdych warunkach. Ze względu na charakter obserwowanego obiektu tzn. dzieci i młodzież należy uwzględnić kamery, które mogą być narażone na przypadkowe lub celowe uszkodzenia.

W celu ograniczenia bezpośredniego dostępu do kamery należy stosować montaż w górnych częściach pomieszczeń, stosować dodatkowe obudowy, które uniemożliwią np. zmianę położenia pierścienia ostrości obiektywu. Stabilne uchwyty - które nie będą wrażliwe nawet na uderzenia np. piłką.  Dużo lepsze efekty daje zastosowanie uchwytów metalowych skręcanych "tradycyjną śrubą", niż tanich, plastikowe uchwytów z przegubem kulowym.

obudowy kamer podgrzewane

W przypadku kamer kopułowych warto stosować wandaloodporne obudowy z poliwęglanu.  Stosując monitoring na np. placach zabaw i parkingach placach targowych trzeba uwzględnię, że kamera pracuje w zmiennych warunkach (opady deszczu, mróz) dlatego na zewnątrz polecamy stosować do kamer obudowy zewnętrzne z grzałkami i termostatem.

 

 

obiektywy cctv

Sprawą podstawową jest dobranie do każdego konkretnego zastosowania odpowiednich obiektywów. Nieprawidłowy wybór obiektywu może spowodować złe działanie całego systemu.

  • Obiektywy z przysłoną automatyczną (auto iris) używane są zazwyczaj na zewnątrz budynków, gdzie panują zmieniające się warunki oświetlenia.
  • Obiektywy z przysłoną ręczną są używane zazwyczaj dla zastosowań wewnętrznych, gdzie poziom światła pozostaje stały. Oprócz tego że zdecydujemy się na rodzaj przysłony to musimy stanąć przed wyborem długości ogniskowej obiektywu.

Długość ogniskowej obiektywu jest związana bezpośrednio z kątem widzenia, który ma być osiągnięty. Małe długości ogniskowych dają szerokie kąty widzenia. Duże długości ogniskowej dają wąskie kąty widzenia. Tak więc, aby możliwa była szczegółowa identyfikacja pojazdów i osób z dużych odległości należy montować obiektywy o długich ogniskowych.

 

monitory cctv

W systemach telewizji dozorowej monitory stanowią ważny element wizualizacji całego układu. Podgląd monitoringu jest prowadzony w czasie rzeczywistym i umożliwia obserwację kilku obrazów równocześnie. Ważnym parametrem podawanym przy monitorach jest rozdzielczość obrazu, ilość wejść i wyjść sygnału wizyjnego, menu ekranowe,a także dodatkowe ustawienia audio.

gniazda monitora

Prawidłowy dobór różnego typu złączek, wtyków, okablowania oraz innych elementów dodatkowych jest wbrew pozorom niezwykle istotnym zadaniem dla każdego instalatora systemu CCTV. Źle dobrany przewód lub zasilacz zbyt niskiej mocy może skutecznie unieruchomić nawet najbardziej zaawansowany układ.

panel boczny monitora

Przewody.

Najpopularniejsze przewody koncentryczne stosowane w CCTV.

  • Przewody jednożyłowe. Stosowane są do transmisji wizji z kamery, w przypadkach, gdy zasilanie poprowadzone jest niezależnie.
  • Przewody ze zintegrowanymi z żyłami zasilającymi. W przypadku prowadzenia linii zasilającej równolegle do sygnału wizyjnego warto skorzystać z przewodu YAP 75-0,59/3,7+2x0,5 przewód posiada powłokę z pcv.
  • Przewody UTP/FTP w przypadku sieci monitoringu IP

Zasilanie.

Zasilanie kamer przemysłowych to temat, który stanowi on często główną przyczynę wadliwie działającego systemu. Oferowane przez nas kamery zasilane są napięciem stałym 12V, oraz napięciem 230V. Zasilanie 12V jest niewątpliwie najczęstszym zasilaniem wykorzystywanym w systemach telewizji przemysłowej. Przy doborze zasilacza w systemie telewizji przemysłowej bardzo ważne jest aby dobrać zsilacz o odpowiedniej wydajności prądowej. Najcześciej stosowane kamery pobierają ok 150mA a z oświetlaczem podczerwieni ok 700mA.

Zasilanie kamer przemysłowych 230V AC.

Do zalet zasilania na 230V niewątpliwie można zaliczyć odległość, na jaką można przesłać to napięcie jak i powszechna dostępność sieci w instalowanych obiektach. Na tym jednak zalety zasilania tym napięciem się kończą. Wadą tego typu zasilania są napewno wzgledy bezpieczeństwa takiej instalacji.

W monitoringu wizyjnym typu IP spotyka się zasilanie za pomocą skrętki w standardzie PoE, tutaj odchodzi konieczność dostarczenia dodatkowego okablowania związanego z zasilaniem urządzeń, wszystko realizowane jest za pomocą sieci.

Data publikacji: 2009-02-06
Zapisz się do newslettera
Nie rozsyłamy spamu!
Tylko interesujące nowości i promocje
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail o nowościach, promocjach i innych usługach oferowanych przez Alarm-Tech Systemy Zabezpieczeń z siedzibą w Krakowie ul Mogilska 104. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail lub w Panelu Klienta. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
Dane osobowe przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności.