Wszystko co powinieneś / powinnaś wiedzieć o H.265 w odniesieniu do monitoringu CCTV

W telegraficznym skrócie:
1. H.265 to młody, wciąż rozwijany standard kompresji wideo.
2. H.265 to godny następca standardu H.264, znanego i cenionego formatu kompresji.
3. H.265 został zaprojektowany ponieważ wraz z rozwojem technologii i rosnącą ilością megapikseli w wielu dziedzinach życia (nie tylko CCTV) standard H.264 okazywał się niewystarczający (ogromna ilość magazynowanych danych).
4. Format kompresji H.265 pozwala zaoszczędzić na wielkości pliku wynikowego bez utraty na jakości od 30%-60% w zależności od zastosowanych ustawień.
5. Dodatkową zaletą H.265 jest możliwość wykorzystania tego rodzaju kodowania dla mniejszych rozdzielczości (np. 2MPx).
6. H.265 z uwagi na fakt, że stosuje inny, mocniejszy i wydajniejszy algorytm kompresji – wymaga większych mocy obliczeniowych sprzętu, na którym jest używany. Dotyczy to zarówno systemów, które zajmują się kodowaniem (tworzeniem pliku wideo) jak i dekodowaniem (np. odtwarzaniem i wyświetlaniem nagrania).

H.265 w telewizji przemysłowej
Powyższe ma swoje przełożenie na systemy telewizji przemysłowej.

Systemy IP
Wykorzystanie kodowania H.265 w systemach monitoringu IP wymaga spełnienia kilku warunków.
Przede wszystkim zarówno kamera jak i rejestrator muszą obsługiwać format H.265.

1. Pamiętaj! W systemach IP to kamera IP zajmuje się kodowaniem obrazu. Oznacza to, ze jeśli chcesz wykorzystywać format kompresji H.265 – to kamera musi ją obsługiwać. Nie ma możliwości zaktualizowania starszych kamer i wzbogacenia ich o obsługę H.265. Kamery muszą być wyposażone w odpowiednie procesory, które sprzętowo obsługują kodowanie h.265.

2. Zapisem i magazynowaniem obrazu zajmują się rejestratory. Rejestrator nie koduje obrazu, nie mniej jednak, podobnie jak kamery – musi być uzbrojony w procesor, który potrafi zdekodować i wyświetlić strumień wideo w formacie h.265.

3. Organizacja ONVIF … - pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoli na łączenie systemów różnych producentów i jednoczesne wykorzystanie standardu H.265. W praktyce oznacza to, że na chwilę obecną kamera marki X i rejestrator marki Y nie będą wzajemnie współpracować z użyciem kodeka H.265. Wstępna obsługa i standaryzacja została zapowiedziana na drugą połowę 2017 roku. Do tego czasu można doliczyć jeszcze kilka tygodni potrzebnych na wdrożenie protokołu przez poszczególnych producentów i testy laboratoryjne. Niektórzy producenci już wstępnie wprowadzili eksperymentalną obsługę H.265 w sowich produktach ale głębsze analizy wykazują, że przed nimi jeszcze daleka droga do pełnej obsługi.

Aby móc w pełni wykorzystać potencjał H.265 należy stosować produkty jednego producenta.

4. Jeśli już zdecydujemy się na zakup systemu wspierającego system H.265 to musimy być świadomi, że wyświetlenie obrazu z rejestratorów/kamer na komputerach, telefonach czy tabletach wymagać będzie większej mocy obliczeniowej od tych maszyn. Może się okazać, że nawet przy próbie wyświetlenia jednej kamery z kodowaniem H.265 obraz będzie się zacinał, a obciążenie procesora wzrośnie do 100%.
Nie wszystko urządzenia obsługują standard H.265. Na rynku wciąż obecne są rozwiązania producentów, którzy mają trudności z wdrożeniem obsługi H.264 a co dopiero H.265.

5. Dla monitoringu CCTV stosowanie H.265 to duże oszczędności:
a) dla wykorzystywanego pasma sieciowego
b) dla wykorzystywanej przestrzeni magazynowej dysków.

6. Różni producenci stosują różne przeliczniki dla formatu kompresji. Mogą też w nieco inny sposób używać standardu kodowania. Dlatego przed kalkulacją przestrzeni dyskowej użyj stosownych narzędzi dostarczonych przez producentów.


Systemy analogowe

Na chwilę obecną nie ma rejestratorów, które kodują obraz z kamer analogowych w formacie H.265. Nie mniej jednak w niedługim czasie ta sytuacja może ulec zmianie.


H.265 w systemach IPOX’a

IPOX deklaruje, że systemy uzbrojone w sprzęt wykorzystujące kodowanie H.265 pozwalają zaoszczędzić nawet do 60% na strumieniu nie tracąc przy tym na jakości.
Poniżej podano referencyjne wartości zalecanego strumienia dla kamer IP megapikselowych z podziałem na kodowanie H.264 oraz H.265


Lp. Rozdzielczość H.264 H.265 24 godz. zapisu (h.264/h265)
1 2 MPx 4 Mbps 1.5 Mbps 47 GB / 18 GB
2 3 MPx 6 Mbps 2 Mbps 70 GB / 23 GB
3 4 MPx 6 Mbps 3 Mbps 70 GB / 35 GB
4 5 MPx 6 Mbps 4 Mbps 70 GB / 47 GB
Data publikacji: 2017-06-28
Zapisz się do newslettera
Nie rozsyłamy spamu!
Tylko interesujące nowości i promocje
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail o nowościach, promocjach i innych usługach oferowanych przez Alarm-Tech Systemy Zabezpieczeń z siedzibą w Krakowie ul Mogilska 104. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail lub w Panelu Klienta. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
Dane osobowe przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności.