Sygnalizatory - ABC System alarmowy

Jedną z podstawowych funkcji alarmów jest sygnalizacja zagrożenia, która ma spełniać dwojaki cel zarówno poinformować otoczenie o niebezpieczeństwie jaki i zapobiec dalszym działaniom włamywacza. W przypadku napadu bądź włamania, gdzie alarm wywołany jest przez detekcję intruza sygnalizatory alarmowe poprzez zastosowanie sygnalizacji optycznej i akustycznej mają na celu wystraszenie i zmuszenie intruza do ucieczki. Sygnalizator taki wydaje głośny pulsujący dźwięk oraz nieprzerwaną serię sygnałów świetlnych. Sygnalizatory ze względu na emitowany sygnał mogą być różnego typu:

  • optyczne (czyli wykorzystujące sygnalizację świetlną),
  • akustyczne, (czyli wykorzystujące sygnalizację dźwiękową),
  • czy optyczno-akustyczne (czyli łączące obie te formy).
 
sygnalizator alarmowy satel Sygnalizator zewnętrzny SPL2010R SATEL


Mogą być montowane wewnątrz pomieszczań lub na zewnątrz budynków. Ich zadanie pozostaje zawsze to samo: w wyraźnie dostrzegalny sposób poinformować o zaistnieniu sytuacji alarmowej.

Sygnalizatory alarmowe ze względu na zastosowanie dzielimy na rodzaje:

  • sygnalizatory alarmowe wewnętrzne, stosowane wewnątrz chronionych obiektów, zazwyczaj wystarczy zastosować sam akustyczny, gdyż głównym celem takiego sygnalizatora jest efekt psychologiczny prowadzący do spłoszenia sprawcy i spowodowania aby zaniechał dalszego napadu.

    Sygnalizatory akustyczne wydają modulowany (magnetodynamicznie lub pizoelektryncznie) dźwięk o natężeniu powyżej 100 dB co sprawia, że przebywanie w bezpośredniej odległości gwarantuje spory dyskomfort, dodatkowo sygnalizatory są umieszczane w odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz zalanie cieczą obudowach, dodatkowym zabezpieczeniem, które warto aby posiadał sygnalizator jest „styk antysabotażowy”, który w przypadku próby otwarcia obudowy urządzenia spowoduje włączenie alarmu,
 
  • sygnalizatory alarmowe zewnętrzne, zewnętrzne podobnie jak sygnalizatory do wewnątrz maja na celu zakomunikowanie o zaistnieniu alarmu, posiadają dwa mechanizmy: akustyczny modulowany sygnał dźwiękowy o wysokiej głośności oraz optyczny, aby sygnalizacja była skuteczna należy umiejscowić sygnalizator wysoko w miejscu widocznym i eksponowanym na zewnątrz (np. na pobliskiej drodze, lub sąsiednich posesjach).

    Sygnalizatory zewnętrzne powinny posiadać obudowę odporną na uszkodzenia oraz na zalanie, dodatkowo w obudowach sygnalizatorów zewnętrznych montowany jest „mikrostyk antysabotażowy”, który powoduje uruchomienie alarmu gdy ktoś otworzy obudowę,
 
  • sygnalizatory alarmowe z akumulatorem, sygnalizatory zewnętrzne (oraz niektóre wewnętrzne) zostały wyposażone w dodatkowe niezależne źródło zasilania co powoduje, że mogą funkcjonować nawet gdy nie ma prądu zewnętrznego, zasilanie w takim przypadku jest realizowane z użyciem akumulatorów.
Data publikacji: 2013-06-07
Zapisz się do newslettera
Nie rozsyłamy spamu!
Tylko interesujące nowości i promocje
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail o nowościach, promocjach i innych usługach oferowanych przez Alarm-Tech Systemy Zabezpieczeń z siedzibą w Krakowie ul Mogilska 104. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail lub w Panelu Klienta. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
Dane osobowe przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności.