ABC System Alarmowy

Decydując się na instalację systemu alarmowego w domu lub firmie mamy przed sobą zadanie stworzenia takiej konfiguracji urządzeń alarmowych, które zapewnią nam pewność wyeliminowania wszelkich możliwych niebezpieczeństw związanych z włamaniem lub zagrożeniem pochodzącym od zjawisk takich jak pożary, zalania oraz inne czynniki mogące zagrozić bezpieczeństwu mienia a nawet życiu osób. Aby każdy klient naszego sklepu -  nawet osoba, która nie ma doświadczenia ani wiedzy z zakresu systemów zabezpieczeń mogła swobodnie korzystać z naszej oferty przygotowaliśmy opracowanie mające na celu w jak najprostszy i możliwie przystępny sposób wyjaśnić specyfikę działania systemów alarmowych.

Omówimy ogólne zagadnienia dotyczące alarmów oraz urządzeń alarmowych, jakie mogą być wykorzystane do ochrony domów, mieszkań i innych miejsc tego wymagających. Zdajemy sobie przy tym sprawę, że terminologia fachowa niesie za sobą ryzyko powstania bariery komunikacyjnej dlatego postaramy się nieco przybliżyć terminologie związaną z systemami alarmowymi oraz zasady działania urządzeń wchodzących w skład najprostszego systemu.

System alarmowy

System alarmowy porównać można do wartownika, który stoi na straży domu, biura lub innego obiektu. Jednak w przeciwieństwie do człowieka nigdy się nie meczy, jest zawsze czujny, nie musi spać i możne chronić dobytek przez 24 godziny na dobę. Naturalnie system sygnalizacji włamania i napadu, podobnie jak wartownik, w zależności od sytuacji pracować będzie inaczej. Można wskazać trzy najważniejsze stany systemu: brak czuwania , czuwanie i alarm . Nieczuwający system jest jak wartownik, który otrzymał polecenie, aby nie zwracać uwagi na osoby, które wchodzą i wychodzą. Jeśli jednak wartownik otrzyma polecenie, aby nie wpuszczał na teren obiektu osób do tego nieuprawnionych, sytuacja ulegnie zmianie. Podobnie jest z systemem alarmowym, w którym załączono czuwanie. Od tej chwili zarejestrowanie na terenie obiektu obecności osób wywoła alarm.

Na system alarmowy może składać się szereg urządzeń elektronicznych odpowiedzialnych za jego funkcjonowanie oraz takich, które wyposażają system w różne funkcje wykrywania oraz sygnalizacji włamania. Należy tutaj zwrócić uwagę, że urządzenia wchodzące w skład systemu alarmowego będą należały do jednej z grup:

  • obsługi i kontroli pracy systemu alarmowego: centrale alarmowe, manipulatory alarmowe,
  • wykrywania sygnałów sugerujących włamanie: czujniki i czujki alarmowe, bariery podczerwieni, detektory,
  • sygnalizowania oraz powiadamiania o sytuacji alarmowej: sygnalizatory alarmowe akustyczne i świetlne, powiadomienia GSM oraz radiowe,
  • zabezpieczenia urządzeń alarmowych przed pogodą i sabotażem: obudowy alarmowe,
  • zasilania oraz połączenia poszczególnych urządzeń: akumulatory, zasilacze, przewody oraz akcesoria.

Przykładowy system alarmowy

  1. czujki magnetyczne
  2. czujki PIR
  3. sygnalizator zewnętrzny
  4. sygnalizator wewnętrzny
  5. centrala alarmowa
  6. manipulator



Decydując się na system alarmowy możemy wybrać rozwiązanie z dwóch podstawowych grup: systemów przewodowych oraz systemów bezprzewodowych.

Systemy przewodowe wymagają większej ilości działań instalacyjnych, które pozwolą ukryć i zabezpieczyć okablowanie - najczęściej stosuje się w domach budowanych lub remontowanych gdzie użytkownicy dopuszczają kucie kanałów w ścianach lub prowadzenia kabli w listwach natynkowych. Systemy przewodowe są tańsze jednak wiążą się z większymi kosztami instalacyjnymi.

W innym wypadku polecane są systemy bezprzewodowe, gdzie elementy wchodzące w skład takiego systemu komunikują się za pośrednictwem fal radiowych. W konsekwencji wykorzystania bezprzewodowych systemów mamy mniejsze koszty instalacji przy nieco wyższym koszcie samych elementów alarmu. Dodatkową zaletą systemów bezprzewodowych będzie ich mobilność, mogą stanowić one tymczasowe rozwiązanie.

W skład przykładowego systemu alarmowego wchodzić mogą:

  • czujki alarmowe magnetyczne,
  • czujki alarmowe PIR,
  • sygnalizatory alarmowe zewnętrzne,
  • sygnalizatory alarmowe wewnętrzne,
  • centrala alarmowa,
  • manipulator alarmowy.

         Serce systemu alarmowego - centrala alarmowa
i urządzenia peryferyjne
Data publikacji: 2013-06-07
Zapisz się do newslettera
Nie rozsyłamy spamu!
Tylko interesujące nowości i promocje
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail o nowościach, promocjach i innych usługach oferowanych przez Alarm-Tech Systemy Zabezpieczeń z siedzibą w Krakowie ul Mogilska 104. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail lub w Panelu Klienta. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
Dane osobowe przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności.