Przeglądarkowa rewolucja, czyli powrót do przeszłości

„Wtyczka nie jest zainstalowana…”, komunikat o takiej treści mogli zobaczyć wszyscy, którzy wykorzystywali przeglądarkę Firefox do zarządzania swoimi systemami telewizji przemysłowej i monitoringu IP. Czy zmiany w polityce Mozilli oznaczają kres kompatybilności przeglądarki z urządzeniami do monitoringu? Niestety tak, ale zaprezentujemy rozwiązanie, które przywróci wsparcie dla instalacji CCTV i da czas potrzebny do spokojnego wypracowania nowych rozwiązań umożliwiających bezproblemowy dostęp do zasobów systemu z poziomu dowolnej przeglądarki.

Monitoring na Firefox - wtyczka nie jest zainstalowana

Koniec wsparcia NPAPI

NPAPI to akronim od Netscape Plugin Application Programming Interface, czyli w wolnym tłumaczeniu, interfejs do programowania aplikacji Netscape. Niektórzy zapewne pamiętają, że w zamierzchłych czasach przeglądarka o tej nazwie rozwijana była przez firmę Netscape Communications. To właśnie ona dała początek NPAPI, które w założeniach miało umożliwiać tworzenie dodatków do przeglądarki przez niezależnych twórców. Technologia zadebiutowała na rynku w roku 1995, co w świecie technologii IT oznacza całe lata świetlne. Z biegiem czasu NPAPI zostało zaimplementowane także przez producentów innych przeglądarek, m.in. Google (Chrome) czy Mozilla (Firefox). Z NPAPI korzystają dziś tysiące branż i przedsiębiorstw na całym świecie, w tym także segment CCTV.

Rok 2015, Google wyznacza trend...

Google zdążyło już wszystkich przyzwyczaić, że wyznacza trendy na światowych rynkach. W kwietniu 2015 roku firma wydała wersję swojej przeglądarki dezaktywując domyślną obsługę NPAPI. Powody tej decyzji były proste: NPAPI zostało zaprojektowane stosunkowo bardzo dawno (w roku 2015 minęło 20 lat od premiery pierwszej wersji interfejsu). Dla tej branży to bardzo długi czas. Zapewnienie wsparcia dla starych technologii przy jednoczesnym rozwijaniu nowych rozwiązań jest niezwykle trudne, generuje dodatkowe koszty i opóźnia cykl wydawniczy nowych wersji. Decyzja Google była nieco problematyczna dla użytkowników, lecz ponieważ Mozilla nadal w tym czasie wspierała obsługę NPAPI – szybko przestawili się oni na przeglądarkę konkurencji.

Pomimo podtrzymania wsparcia dla interfejsu NPAPI, Mozilla miała również świadomość nieuchronnego końca tej technologii. 8 Października 2015 roku na blogu Mozilli opublikowana została wiadomość, w której stwierdzono, że pod koniec roku 2016 wsparcie NPAPI w Firefoxie również zostanie porzucone.

Źródło: https://blog.mozilla.org/futurereleases/2015/10/08/npapi-plugins-in-firefox/

Plany Mozilli nieco się jednak opóźniły i docelowe wyłączenie NPAPI nastąpiło w roku 2017. Dla użytkowników, instalatorów i pracowników wsparcia technicznego naszej branży oznaczało to wzmożoną ilość konwersacji i nadszarpnięte struny głosowe :)

Branża reaguje

Cała branża pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które wyeliminują konieczność instalowania dodatków do przeglądarek. Obecnie nowoczesne przeglądarki to zintegrowane środowiska, w których można uruchamiać osobne aplikacje. m.in. całe pakiety biurowe (arkusze kalkulacyjne, edytory tekstu) czy interfejsy programistyczne, a wszystko to zbudowane w oparciu o technologie typu WEB. Problem nie dotyczy tylko i wyłącznie branży CCTV, także środowisk korporacyjnych czy urzędowych, gdzie nadal wykorzystywane są np. aplikacje oparte na technologii JAVA.

A tymczasem - rozwiązanie

Niestety użytkownicy muszą się zmierzyć z powstałym problemem. Ale ani IPOX ani Mozilla nie pozostawiają swoich użytkowników osamotnionych. Co ważne – wcale nie trzeba wracać do przeglądarki Internet Explorer. Mozilla z myślą o środowiskach korporacyjnych (choć i nie tylko) prowadzi kanał dystrybucji swojej przeglądarki o nazwie ESR - Extended Support Release. ESR to nic innego, jak kanał z rozszerzonym wsparciem.

Pobieranie: https://download.mozilla.org/?product=firefox-52.1.1esr-SSL&os=win&lang=pl

Ta wersja (52.1.1) pozwala na uruchomienie dodatków opartych o NPAPI. Nie jest wymagana dodatkowa konfiguracja przeglądarki. Wystarczy ją tylko zainstalować, a obsługa NPAPI będzie dostępna.

Małe zalecenia

Nie mniej jednak zalecamy instalację wersji ESR w innym katalogu niż domyślny:

W Drugim etapie instalacji należy zaznaczyć opcję „Użytkownika” i przejść Dalej >.

Mozilla Firefox ESR - instalacja

W kolejnym etapie instalacji należy zmienić domyślny katalog programu z: C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox\ na C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox ESR\. Pozostałe opcje mogą mieć wartości domyślne.
Po zainstalowaniu przeglądarki uruchom wersję ESR. Wtyczki NPAPI powinny być już dostępne.

Mozilla Firefox Extended Support Release - Instalacja dla Monitoringu

Dlaczego wersja 32 bit?

Podany powyżej odnośnik prowadzi do 32 bitowej wersji przeglądarki. Nawet jeśli Twój system jest 64 bitowy, to do obsługi wtyczek kamer i rejestratorów należy korzystać z wersji 32 bitowej. Dzieje się tak dlatego, że wtyczki zostały napisane z przeznaczeniem do 32 bitowej wersji przeglądarki.

ESR nie na zawsze

Pamiętaj, że ESR jest wydaniem o wydłużonym wsparciu, toteż obsługa NPAPI zostanie w przyszłości również dezaktywowana. Planowane wyłączenie obsługi NPAPI w wydaniu ESR planowane jest na koniec 2017 r. Termin ten zawsze może ulec zmianie, nie mniej jednak, warto pamiętać, że wcześniej czy później na pewno tak się stanie.

Co przyniesie przyszłość?

Od kiedy stało się pewne, że NPAPI nie będzie już dłużej wspierane, prowadzono prace nad rozwojem alternatywnych technologii. Jedną z nich jest tzw. Webassembly. Od niedawna Mozilla oficjalnie udostępniła jej obsługę. O szczegółach można przeczytać tutaj: http://webassembly.org/

W IPOX już dzisiaj:

a) Kamery IPOX ECO można uruchomić w dowolnej przeglądarce i systemie. Interfejs kamery został zaprojektowany pod kątem obsługi także systemów Linuksowych czy Apple
b) Rejestratory z oprogramowaniem linii N9000 można częściowo konfigurować z pominięciem wtyczek NPAPI, także z poziomu dowolnej przeglądarki, również w systemach Linuksowych i Apple
c) Kamery serii PRO wymagają obsługi wtyczek

Data publikacji: 2017-05-11
Zapisz się do newslettera
Nie rozsyłamy spamu!
Tylko interesujące nowości i promocje
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail o nowościach, promocjach i innych usługach oferowanych przez Alarm-Tech Systemy Zabezpieczeń z siedzibą w Krakowie ul Mogilska 104. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail lub w Panelu Klienta. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
Dane osobowe przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności.